MOJE PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA 2022/2023
25 WRZEŚNIA 2022 – (niedziela) – spotkanie organizacyjne – g. 18:00;
- MSZA ŚW. DLA MŁODZIEŻY – KAŻDA NIEDZIELA, GODZ. 18:00.
W OKRESIE WIELKIEGO POSTU:
- DROGA KRZYŻOWA godz. 17:15 – KAŻDY PIĄTEK
- GORZKIE ŻALE – Niedziela, g. 17:15 (obowiązkowe 3 razy)
- DLA PRAGNĄCYCH CZEGOŚ WIĘCEJ: SPOTKANIA DLA MŁODZIEŻY: RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE (OAZA) – w środy o godz. 18:45 / soboty 16:30
Przygotowanie do sakramentu bierzmowania ma na celu doprowadzenie kandydata do „głębszego zjednoczenia
z Chrystusem, do większej zażyłości z Duchem Świętym, Jego działaniami, darami, natchnieniami, aby […] lepiej podjąć apostolską odpowiedzialność” (KKK 1309). Jego celem jest także wychowanie do „przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa, zarówno do Kościoła powszechnego, jak i wspólnoty parafialnej” (KKK 1309).
W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami (KKK 1309). Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem.
Można zachować zwyczaj, że świadkiem bierzmowania jest osoba tej samej płci, co kandydat.
Zadanie świadka bierzmowania nie ogranicza się do uczestnictwa i wypełnienia roli w liturgii bierzmowania, ale ma
on przygotować kandydata do przyjęcia bierzmowania, a po przyjęciu tego sakramentu pomóc bierzmowanemu w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń chrzcielnych, zgodnie z natchnieniami Ducha Świętego (por. OB 5).